109 :-
75 CL NATURKORK GLASFLASKA
Elegant och aromatisk Sauvignon Blanc med toner av citrus, gröna äpplen och subtil tropisk frukt. Fräsch och livlig med mineralisk avslutning – perfekt till skaldjur, fisk och fräscha sallader. Ett vin som lyfter varje måltid med sin rena och friska karaktär.
Region
Rioja
Distrikt
DOCa Rioja
Sockerhalt
0.4 g/100ml
Art.Nr
2014514
Alkoholhalt
12,5 %
Region
Rioja
Producent
Distrikt
DOCa Rioja
Sockerhalt
0.4 g/100ml
Fyllighet
Sötma
Fruktsyra
Gör som hundratals andra restaurangkunder och lägg din order via Spendrups E-handelsportal.
Till E-handeln
Har du frågor eller funderingar? Kontakta oss
Passar Till
Skaldjur som räkor, musslor och ostron. Grillad eller pocherad vit fisk med citron och örter. Fräscha sallader med getost eller fetaost. Asiatiska rätter med lime och koriander, t.ex. ceviche eller sushi.
Skaldjur
Fisk
Asiatiskt
Grönsaker
Smak
Piggt och fräscht med livlig syra, citruskaraktär och en ren, mineralisk avslutning. Ett vin som är elegant och lättdrucket med tydlig druvtypicitet.
Doft
Frisk och aromatisk med toner av citrus, lime, gröna äpplen och subtila inslag av tropisk frukt och örter.
Kuriosa
Druvorna kommer från den högt belägna vingården Carbonera, den högst belägna vingården i hela DOCa Rioja. Ca 875 möh.
Vinifiering
Efter en kort kallmaceration pressas druvorna varsamt vid låg temperatur. Vinjuicen skyddas från oxidation under hela processen. Jäsningen sker i små tankar och man eftersträvar att få så mycket aromatiska och friska viner som möjligt.
Druvor
Sauvignon Blanc 100%