In English

Pizza? Då är det dags för Pinnvinet. Pizza och italienskt vin är en klassisk kombination, oavsett om det är en enkel Margherita med burrata, prosciutto eller skaldjur. Pinnvinet Cantina Zaccagnini kommer från Abruzzo på Italiens östkust och har producerat vin i snart 50 år. Vinerna känns igen på den lilla pinnen, som i själva verket är en del av vinrankan. Till varje flaska beskärs den och binds fast för hand.

  • Art.nr: 3023
  • Volym: 750 ml respektive 3000 ml
  • Pris: 129 kr repektive 299 kr
  • Alk.halt: 13 %

Pinnvinet Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo

Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo är ett ekologiskt rödvin från Abruzzo, gjort på den lokala druvan montepulciano. Smaken är fruktig och kryddig med inslag av mörka körsbär, blåbär och örter samt mjuka tanniner och frisk syra. Ett vin som passar utmärkt till klassiska pizzor med tomat, mozzarella, charkuterier och andra smakrika toppings. Finns på både box och flaska.

  • Art.nr: 70297
  • Volym: 750 ml
  • Pris: 105 kr
  • Alk.halt: 12 %

Pinnvinet Cantina Zaccagnini Pecorino

När pizzan toppas med burrata, mozzarella eller skaldjur är det läge att tänka vitt. Cantina Zaccagnini Pecorino är ett ekologiskt vitt vin från Abruzzo i Italien, gjort på den lokala druvan pecorino. Med sin friska karaktär och toner av citrus, päron och örter är det ett utmärkt val till pizza med ljusare smaker och lättare italienska tillbehör.

För att tillverka ekologiska viner behöver både jordbruket och framställningen uppfylla särskilt krav. Vinodlingen ska bedrivas utan konstgödsel och syntetiska bekämpningsmedel samt genomgå en tre år lång konverteringsperiod, innan certifiering kan ske. Inom EU finns det dessutom begräsningar för hur mycket svavel, tillsatser och processhjälpmedel som får användas.

Vilka viner passar till italiensk mat? Anledningen till att vin och mat från samma ursprung ofta passar så bra ihop är att klassiska vinländer i allmänhet och Italien i synnerhet har en lång tradition av vin som måltidsdryck. Maten har anpassats efter vinet och vinet efter maten i en naturlig symbios.

Cantina Zaccagnini

Cantina Zaccagninis vingårdar ligger i hjärtat av Bolognano i vackra Abruzzerna. Vingården grundades i slutet av 1970-talet och har på dessa år växt från ett litet familjeföretag till ett modernt vineri. Det fokuserade kvalitetsarbetet är dock sig likt. Cantina Zaccagnini arbetar med lokala druvor som uttrycker den bergiga regionens unika terroir.

Läs mer här Link icon

Pizza? Då är det dags för Pinnvinet.

Visste du att pinnen som gett vinet dess namn i själva verket är en bit av vinrankan? Till varje flaska beskärs den och binds fast för hand. En stolt tradition som Cantina Zaccagnini har haft sedan den första flaskan buteljerades för över 40 år sedan.

Cantina Zaccagnini kommer från Abruzzo på Italiens östkust och har producerat vin sedan år 1978. Vinerna känns igen på den lilla pinnen, från en vinranka, som knyts för hand runt flaskhalsen på varje flaska. Det är också den som gett vinerna smeknamnet Pinnvinet.

Oavsett om du föredrar rött eller vitt finns det ett vin från Cantina Zaccagnini som passar till nästa pizzakväll.

Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo EKO

Pinnvinet Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo är gjort på ekologiskt odlade druvor från vingårdar i den vackra bergsregionen Abruzzo i Italien. Det här är ett riktigt skolboksexempel på den lokala druvsorten montepulciano. Doften bjuder på mörka körsbär, viol och nymalen peppar. Smaken är lättsam och välbalanserad med frisk syra, mjuka tanniner och ett fruktigt avslut. Det röda pinnvinet Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo är som gjort för italienska anrättningar, som husets pizza, pasta med tomatbaserad sås eller lättare kötträtter. Charkuterier och vällagrade ostar är också utmärkta val.

Vinet finns både på flaska och i box. Boxen har dessutom fått ett nytt utseende, men innehåller samma uppskattade vin som tidigare.

Flaska: Nr 2390 | 129 kr | 750 ml | EKO
Box: Nr 3023 | 299 kr | 3000 ml | EKO

Cantina Zaccagnini Pecorino EKO

Det vita pinnvinet Cantina Zaccagnini Pecorino är ett ekologiskt vin gjort på den lokala druvan pecorino. Vinet är som gjort för fisk och skaldjur, lättare pastarätter eller vällagrad ost.

Nr 70297 | 105 kr | 750 ml | EKO

Hitta Pinnvinet på Systembolaget

Flaskan Cantina Zaccagnini Montepulciano d’Abruzzo och Cantina Zaccagnini Pecorino hittar du på Italienhyllan. Den nydesignade boxen hittar du bland de röda boxvinerna på Systembolaget.

Nästa gång det står pizza på menyn, leta efter Pinnvinet.